Skip to main content

Friidrotts-EM 2022, tidsschema, svenska deltagare och så ser du mästerskapet var du än befinner dig

På grund av Covid-19 så bjuds vi på två stora friidrottsmästerskap denna sommar. VM i friidrott avgjordes i mitten av juli och nu är det dags för Europamästerskapet.

Daniel Ståhl i diskusringen vid VM i Doha 2019
(Image: © Getty Images / Patrick Smith)

Totalt blev det tre medaljer för Sverige i VM i friidrott som avgjordes i USA under juli månad. Armand Duplantis vann som väntat guld i stavhopp, medan gångaren Perseus Karlström plockade hem brons på både 20 och 35 kilometer. Båda dessa är självklart även medaljkandidater i sommarens EM.

Daniel Ståhl, Khaddi Sagnia och Thobias Montler var medaljkandidater som missade medalj i VM, men som nu får en ny chans i EM. Den svenska till EM är mycket större än till VM och Europamästerskapet är ett bra tillfälle för unga talanger att få  tävla i stora seniorsammanhang tidigt i sin karriär.

Friidrotts-EM 2022

Datum: måndagen den 15 augusti – söndagen den 21 augusti

Arena: Olympiastadion, München

Se mästerskapet på TV: SVT1, SVT2 och SVT24

Se mästerskapet online: SVT Play (Öppnas i ny flik)

Se var du än befinner dig i världen: Testa ExpressVPN 100% riskfritt (Öppnas i ny flik)

Europamästerskapet i Friidrott 2022 avgörs i München på Olympiastadion som stod värd för OS 1972. På grund av Covid-19 så ställdes EM i friidrott 2020 in, ett mästerskap som skulle arrangerats i Paris. 

Det innebär att senast ett EM avgjordes utomhus var 2018, även det i Tyskland då Berlin stod värd. I det mästerskapet tog Sverige fyra medaljer. Armand Duplantis vann guld i stavhopp, Daniel Ståhl tog silver i diskus, Andreas Kramer plockade hem ett silver på 800 meter och Meraf Bahta vann brons på 10 000 meter. Vi hoppas och tror att Sverige kan inkassera fler än fyra medaljer i sommarens mästerskap.

Läs vidare för information om den svenska truppen, tidsschema och för att ta reda på hur du ser mästerskapet online, oavsett var du befinner dig i världen.

Sveriges trupp

Herrar:

100 meter - Henrik Larsson
110 meter häck - Joel Bengtsson, Max Hrelja
400 meter häck - Carl Bengtström
800 meter - Andreas Kramer
1 500 meter - Samuel Pihlström
5 000 meter - Jonas Glans, Andreas Almgren
Maraton - Archibald Casteel, Jonas Leandersson, Mustafa Mohamed, Linus Rosdahl, Samuel Tsegay, Ebba Tulu Chala.
3 000 meter hinder - Emil Blomberg, Vidar Johansson, Simon Sundström
Längdhopp - Thobias Montler
Stavhopp - Armand Duplantis
Tresteg - Jesper Hellström
Diskus - Simon Pettersson, Daniel Ståhl
Slägga - Ragnar Carlsson
Spjut - Kim Amb, Jakob Samuelsson
Tiokamp - Marcus Nilsson, Fredrik Samuelsson
20 kilometer gång och 35 kilometer gång - Perseus Karlström

Damer:

200 meter - Julia Henriksson, Lisa Lilja
800 meter - Lovisa Lindh
1 500 meter - Hanna Hermansson, Yolanda Ngarambe
5 000 meter - Sarah Lahti, Meraf Bahta
10 000 meter - Sarah Lahti
Maraton - Hanna Lindholm, Sanna Mustonen, Camilla Elofsson
3 000 meter hinder - Emilia Lillemo, Linn Söderholm
Höjdhopp - Maja Nilsson
Stavhopp - Lisa Gunnarsson
Längdhopp - Khaddi Sagnia
Tresteg - Maja Åskag
Kula - Axelina Johansson, Fanny Roos, Sara Lennman
Diskus - Vanessa Kamga
Slägga - Grete Ahlberg
Sjukamp - Bianca Salming
4x100 meter - lag

Tidsschema

Nedan hittar ni det kompletta schemat för sommarens friidrotts-EM. Vi har dock plockat ut fem finaler där vi hoppas på svenskt deltagande med medaljchanser.

16 augusti 20.27 Längdhopp, final, herrar Thobias Montler
18 augusti 20.58
Längdhopp, final, damer Khaddi Sagnia
19 augusti 20.20
Diskus, final, herrar Daniel Ståhl, Simon Pettersson
20 augusti 08:30
20 km gång, final, herrar Perseus Karlström
20 augusti 20.05
Stavhopp, final, herrar Armand Duplantis

Måndagen den 15 augusti

10.00 Kula, kval, herrar
10.05 100 m, tiokamp, herrar Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
10.25 Stavhopp, kval, damer Lisa Gunnarsson
10.30 Maraton, final, damer Hanna Lindholm, Sanna Mustonen, Camilla Elofsson
10.40 100 m, försök, herrar Henrik Larsson
10.50 Längdhopp, tiokamp, herrar Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
11.05 100 m, försök, damer
11.20 Kula, kval, damer Fanny Roos, Axelina Johannson, Sara Lennman
11.30 Maraton, herrar, final Archibald Casteel, Jonas Leandersson, Mustafa Mohamed, Linus Rosdahl, Samuel Tsegay, Ebba Tulu Chala
12.10 Längdhopp, kval, herrar Thobias Montler
12.40 Kula, tiokamp, herrar Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson

18.15 Diskus, kvalgrupp A, damer Vanessa Kamga
18.30 Höjdhopp, tiokamp, herrar Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
19.00 400 m, försök, herrar
19.25 Diskus, kvalgrupp B, damer Vanessa Kamga
19.35 400 m, försök, damer
20.05 Tresteg, kval, herrar Jesper Pihlström
20.38 Kula, final, damer eventuellt Fanny Roos, Axelina Johannson, Sara Lennman
20.58 Kula, final, herrar
21.15 400 m, tiokamp, herrar Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
21.48 10 000 m, final, damer Sarah Lahti

Tisdagen den 16 augusti

08.30 35 km gång, final, damer
08.30 35 km gång, final, herrar Perseus Karlström
09.05 110 m häck, tiokamp, herrar Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
0
9.35 110 m häck, försök, herrar Max Hrelja, Joel Bengtsson
09.50 Längdhopp, kval, damer Khaddi Sagnia
09.50 Diskus, tiokamp, herrar (grupp A) Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
10.15 1500 m, försök, damer Hanna Hermansson, Yolanda Ngarambe
10.55 Diskus, tiokamp, herrar (grupp B) Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
11.30 Stavhopp, tiokamp, herrar (grupp A) Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
11.40 3000 m hinder, försök, herrar Emil Blomberg, Simon Sundström, Vidar Johansson
12.15 Slägga, kvalgrupp A, damer Grete Ahlberg
12.25 400 m, semifinal, herrar
12.30 Stavhopp, tiokamp, herrar (grupp B) Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
13.00 400 m, semifinal, damer
13.30 Slägga, kvalgrupp B, damer Grete Ahlberg

18.35 Höjdhopp, kval, herrar
18.40 Spjut, tiokamp, herrar (grupp A) Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
19.40 Spjut, tiokamp, herrar (grupp B) Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
20.05 100 m, semifinal, herrar eventuellt Henrik Larsson
20.27 Längdhopp, final, herrar eventuellt Thobias Montler
20.35 100 m, semfinal, damer
21.02 Diskus, final, damer eventuellt Vanessa Kamga
21.08 5000 m, final, herrar Jonas Glans, Andreas Almgren
21.35 1500 m, tiokamp, herrar Fredrik Samuelsson, Marcus Nilsson
22.15 100m, final, herrar  eventuellt Henrik Larsson
22.25 100 m, final, damer

Onsdagen den 17 augusti

09.35 Slägga, kvalgrupp A, herrar Ragnar Carlsson
10.30 100 m häck, sjukamp, damer Bianca Salming
10.50 Slägga, kvalgrupp B, herrar Ragnar Carlsson
11.05 400 m häck, försök, herrar Carl Bengtsröm
11.35 Höjdhopp, sjukamp, damer Bianca Salming
11.40 400 m häck, försök, damer
12.20 Diskus, kvalgrupp A, herrar Daniel Ståhl, Simon Pettersson
12.35 Tresteg, kval, damer Maja Åskag
13.35 Diskus, kvalgrupp B, herrar Daniel Ståhl, Simon Pettersson

19.54 Kula, sjukamp, damer Bianca Salming
20.00 Stavhopp, final, damer eventuellt Lisa Gunnarsson
20.15 Tresteg, final, herrar Jesper Hellström
20.30 110 m häck, semifinal, herrar eventuellt Max Hrelja, Joel Bengtsson
21.05 Slägga, final, damer eventuellt Grete Ahlberg
21.10 200 m, sjukamp, damer Bianca Salming
21.43 400 m, final, herrar
22.02 400 m, final, damer
22.22 110 m häck, final, herrar eventuellt Max Hrelja, Joel Bengtsson

Torsdagen den 18 augusti

09.00 Spjut, kvalgrupp A, damer
09.20 3000 m hinder, försök, damer Emilia Lillemo, Linn Söderholm
09.25 Längdhopp, sjukamp, damer Bianca Salming
10.10 800 m, försök, herrar Andreas Kramer
10.15 Spjut, kvalgrupp B, damer
10.45 800 m, försök, damer Lovisa Lindh
10.50 Stavhopp, kval, herrar Armand Duplantis
11.25 400 m häck, semifinal, herrar eventuellt Carl Bergström
11.36 Spjut, sjukamp, damer (grupp A) Bianca Salming
11.55 400 m häck, semifinal, damer
12.30 200 m, försök, herrar
12.48 Spjut, sjukamp, damer (grupp B) Bianca Salming
13.05 200 m, damer, försök Julia Henriksson, Lisa Lilja

20.05 Höjdhopp, final, herrar
20.10 Slägga, final, herrar eventuellt Ragnar Carlsson
20.13 200 m, semifinal, herrar
20.37 200 m, semifinal, damer
20.58 Längdhopp, final, damer eventuellt Khaddi Sagnia
21.05 1500 m, final, herrar eventuellt Samuel Pihlström
21.25 5000 m, final, damer eventuellt Sarah Lahti, Meraf Bahta
21.55 800 m, sjukamp, damer Bianca Salming

Fredagen den 19 augusti

10.00 4x100 m, försök, herrar
10.00 Spjut, kvalgrupp A, herrar Jakob Samuelsson
10.05 Höjdhopp, kval, damer Maja Nilsson
10.25 4x100 m, försök, damer Sverige
10.50 800 m, semifinal, damer eventuellt Lovisa Lindh
11.10 4x400 m, försök, herrar
11.15 Spjut, kvalgrupp B, herrar Jakob Samuelsson
11.40 4x400 m, försök, damer

20.20 Diskus, final, herrar eventuellt Daniel Ståhl, Simon Pettersson
20.27 800 m, semifinal, herrar eventuellt Andreas Kramer
20.45 1500 m, final, damer eventuellt Hanna Hermansson, Yolanda Ngarambe
20.55 Tresteg, final, damer eventuellt Maja Åskag
21.00 3000 m hinder, final, herrar eventuellt Emil Blomberg, Simon Sundström, Vidar Johansson
21.20 200 m, final, herrar
21.45 400 m häck, final, damer
22.00 400 m häck, final, herrar eventuellt Carl Bergström
22.22 200 m, final, damer eventuellt Julia Henriksson, Lisa Lilja

Lördagen den 20 augusti

08.30 20 km gång, final, herrar Perseus Karlström
10.15 20 km gång, final, damer

20.05 Stavhopp, final, herrar eventuellt Armand Duplantis
20.15 800 m, final, damer eventuellt Lovisa Lindh
20.25 Spjut, final, damer
20.43 100 m häck, försök, damer
21.15 4x400 m, final, herrar
21.45 4x400 m, final, damer
22.13 3000 m hinder, final, damer eventuellt Emilia Lillemo, Linn Söderholm

Söndagen den 21 augusti

19.05 Höjdhopp, final, damer eventuellt Maja Nilsson
19.10 100 m häck, semifinal, damer
19.40 800 m, final, herrar eventuellt Andreas Kramer
19.50 Spjut, final, herrar eventuellt Jakob Samuelsson
20.00 10 000 m, final, herrar
20.45 100 m häck, final, damer
21.12 4x100 m, final, herrar
21.22 4x100 m, final, damer eventuellt Sverige


Så ser du mästerskapet i Sverige

(Öppnas i ny flik)

Det är SVT som har rättigheterna till EM i Friidrott 2022 och sändningarna går därför att se gratis på SVT Play (Öppnas i ny flik)

Om du befinner dig utanför EU och vill se på Friidrotts-VM som hemma så kan du kringgå geoblockeringarna genom att teckna dig för en VPN-tjänst (Öppnas i ny flik).

Så ser du mästerskapet även om du befinner dig utomlands

SVT har enbart rättigheter att sända sina sportsändningar inom EU, vilket betyder att om du befinner dig någon annanstans i världen så fungerar inte sändningarna. 

Som tur är så finns det en smidig lösning runt det genom att använda en VPN, eller ett virtuellt privat nätverk. Det är en svart mjukvarulösning som låter dig positionera om din enhet till en plats du själv väljer, vilket låter dig resa i världen och ändå ta del en stream från mästerskapet. VPN-tjänster är helt lagliga, väldigt prisvärda och enkla att använda. 

(Öppnas i ny flik)

ExpressVPN - Världens bästa VPN (Öppnas i ny flik)
Vi har testat samtliga stora VPN-tjänster och anser att ExpressVPN är den bästa som finns på marknaden. Det tack vare dess snabbhet, enkelhet att använda och starka säkerhetsfunktioner. 

Om du tecknar en årsplan så får du just nu tre månader extra helt gratis (Öppnas i ny flik). Skulle du inte vara nöjd med tjänsten eller inte vilja ha den så kan du under de första 30 dagarna säga upp ditt abonnemang och få dina pengar tillbaka utan problem.

- Testa ExpressVPN 100% riskfritt i 30 dagar (Öppnas i ny flik)