Skip to main content

Friidrotts-VM 2022, tidsschema, svenska deltagare och så ser du mästerskapet var du än befinner dig

Friidrotts-VM 2022 avgörs i Eugene, USA och Sverige har flera medaljhopp, däribland Armand Duplantis och Daniel Ståhl

Daniel Ståhl i diskusringen vid VM i Doha 2019
(Image: © Getty Images / Patrick Smith)

Det är dags för VM i friidrott som 2022 avgörs i amerikanska västkuststaden Eugene. Sverige kommer till mästerskapet med flera medaljhopp. Armand Duplantis är stor guldfavorit i herrarnas stavhopp. Daniel Ståhl har även han god chans till guld i diskus, men på förhand ser det ut att han kommer att gå en tuff duell mot slovenen Kristjan Ceh. I övrigt så kan längdhopparna Khaddi Sagnia och Thobias Montler knipa en medalj vid fullträff och gångaren Perseus Karlström är även han ett blågult medaljhopp.

Det är nio timmar i tidsskillnad mellan Sverige och Eugene i västra USA, det innebär att tävlingarna avgörs på kvällen och natten svensk tid. Finalpassen kommer att avgöras mitt i natten Sverige. Men för dig som vill unna dig en god natts sömn så finns samtliga sändningar att ta del av till morgonkaffet på SVT Play (opens in new tab)

Friidrotts-VM 2022

Datum: fredagen den 13 juli – söndagen den 24 juli

Arena: Hayward Field, Eugene, Oregon

Se mästerskapet på TV: SVT

Se mästerskapet online: SVT Play (opens in new tab)

Se var du än befinner dig i världen: Testa ExpressVPN 100% riskfritt (opens in new tab)

Världsmästerskapet i Oregon 2022 är den artonde upplagan av friidrotts-VM, totalt så tävlar 1 900 atleter efter medaljer i 26 discipliner och världsstjärnor som Armand Duplantis, Shericka Jackson, Marcell Jacobs, Karsten Warholm och Katarina Johnson-Thompson deltar i tävlingarna. 

Läs vidare för information om den svenska truppen, tidsschema och för att ta reda på hur du ser mästerskapet online, oavsett var du befinner dig i världen.

Sveriges trupp

Herrar:

Andreas Kramer, 800 m
David Nilsson, marathon
Vidar Johansson, 3 000 m hinder
Carl Bergström, 400 m häck
Armand Duplantis, stavhopp
Thobias Montler, längdhopp
Daniel Ståhl, diskus
Simon Pettersson, diskus
Perseus Karlström, gång 20 km och 35 km
Ragnar Carlsson, slägga

Damer:

Meraf Bahta, 5 000 m
Sara Lahti, 5 000 m
Carolina Wikström, marathon
Maja Nilsson, höjdhopp
Fanny Roos, kula
Khaddi Sagnia, längdhopp
Axelina Johansson, kula
Lisa Gunnarsson, stavhopp
Yolanda Ngarambe, 1500 m
Hanna Hermansson 1500 m

Tidsschema

15 juli och natt mot 16 juli

18.05: Slägga, kvalgrupp A, herrar
19.10: Höjdhopp, kval, herrar
19.30: Slägga, kvalgrupp B, herrar Ragnar Carlsson
20.45: Stafett 4x400 m, försök, mixklass
21.05: Slägga, kvalgrupp A, damer Grete Ahlberg
21.30: 100 meter, försök, herrar
22.10: 20 km gång, final, damer
22.30: Slägga, kvalgrupp B, damer
00.10: 20 km gång, final, herrar Perseus Karlström
02.05: Kula, kval, damer Fanny Roos, Axelina Johansson
02.15: 3 000 m hinder, försök, herrar Vidar Johansson
02.20: Stavhopp, kval, damer Lisa Gunnarsson
03.00: Längdhopp, kval, herrar Thobias Montler
03.10: 1 500 m, försök, damer Yolanda Ngarambe och Hanna Hermansson
03.50: 100 m, kvartsfinal, herrar
03.55: Kula, kval, herrar
04.50: Stafett 4x400 meter, final, mixklass

16 juli och natt mot 17 juli

19.30: Tresteg, kval, damer
19.35: 3 000 m hinder, kval, damer
20.10: Höjdhopp, kval, damer Maja Nilsson
20.25: 110 m häck, försök, herrar
21.00: Slägga, final, herrar eventuellt Ragnar Carlsson
21.20: 10 000 m, final, damer
22.20: 400 m häck, försök, herrar Carl Bengtström
02.10: 100 m, försök, damer
03.00: 100 m, semifinal, herrar
03.20: Längdhopp, final, herrar eventuellt Thobias Montler
03.25: Kula, final, damer eventuellt Fanny Roos och Axelina Johansson
03.30: 1 500 m, försök, herrar
04.05: 1 500 m, semifinal, damer eventuellt Hanna Hermansson och Yolanda Ngarambe
04.50: 100 m, final, herrar

17 juli och natt mot 18 juli

15.15: Marathon, final, herrar David Nilsson
19.35: Sjukamp, 100 m häck, damer
20.05: 400 m, försök, herrar
20.35: Slägga, final, damer eventuellt Grete Ahlberg
20.35: Sjukamp, höjdhopp, damer
21.00: 400 m, försök, damer
22.00: 10 000 m, final, herrar
22.45: Sjukamp, kula, damer
02.05: 110 m häck, semifinal, herrar
02.05: Diskus, kvalgrupp A, herrar Daniel  Ståhl och Simon Pettersson
02.25: Stavhopp, final, damer eventuellt Lisa Gunnarsson
02.33: 100 m, semifinal, damer
03.03: 400 m häck, semifinal, herrar eventuellt Carl Bengtström
03.27: Kula, final, herrar
03.30: Diskus, kvalgrupp B, herrar Daniel  Ståhl och Simon Pettersson
03.38: Sjukamp, 200 m, damer
04.00: 1500 m, semifinal, herrar
04.30: 110 m häck, final, herrar
04.50: 100 m, final, damer

18 juli och natt mot 19 juli

15.15: Marathon, final, damer Carolina Wikström och Hanna Lindholm
18.35: Sjukamp, längdhopp, damer
19.55: Spjut, kvalgrupp A, damer
21.05: Spjut, kvalgrupp B, damer
02.05: 200 m, försök, herrar
02.10: Diskus, kvalgrupp A, damer
02.45: Höjdhopp, final, herrar
03.00: 200 m, försök, damer
03.20: Tresteg, final, damer
03.35: Diskus, kvalgrupp B, damer
03.55: Sjukamp, 800 m, damer
04.20: 3 000 m hinder, final, herrar eventuellt Vidar Johansson
04.50: 1 500 m, final, damer eventuellt Hanna Hermansson och Yolanda Ngarambe

Natt mot 20 juli

02.15: 400 meter häck, försök, damer
02.40: Höjdhopp, final, damer eventuellt Maja Nilsson
03.05: 200 m, semifinal, damer
03.33: Diskus, final, herrar eventuellt Daniel Ståhl, Simon Pettersson
03.50: 200 m, semifinal, herrar
04.30: 1 500 m, final, herrar
04.50: 400 m häck, final, herrar eventuellt Carl Bengtström

Natt mot 21 juli

00.20: Spjut, kvalgrupp A, damer
01.25: 5 000 m, försök, damer Sara Lahti
01.50: Spjut, kvalgrupp B, damer
02.20: 800 m, försök, herrar Andreas Kramer
03.15: 400 m häck, semifinal, damer
03.30: Diskus, final, damer
03.45: 400 m, semifinal, damer
04.15: 400 m, semifinal, herrar
04.45: 3 000 m hinder, final, damer

Natt mot 22 juli

02.05: Spjut, kvalgrupp A, herrar
02.10: 800 m, försök, damer
03.10: 5 000 m, försök, herrar
03.20: Tresteg, kval, herrar
03.35: Spjut, kvalgrupp B, herrar
04.00: 800 m, semifinal, herrar eventuellt Andreas Kramer
04.35: 200 m, final, damer
04.50: 200 m, final herrar

22 juli och natt mot 23 juli

15.15: Gång, 35 km, damer
02.05: Stavhopp, kval, herrar Armand Duplantis
02.40: Stafett 4x100 m, försök, damer
03.05: Stafett 4x100 m, försök, herrar
03.20: Spjut, final, damer
03.35: 800 m, semifinal, damer
04.15: 400 m, final, damer
04.35: 400 m, final, herrar
04.50: 400 m häck, final, damer

23 juli och natt mot 24 juli

18.50: Tiokamp, 100 m, herrar Marcus Nilsson
19.40: Tiokamp, längdhopp, herrar Marcus Nilsson
20.20: 100 m häck, försök, damer
21.00: Längdhopp, kval, damer Khaddi Sagnia
21.10: Tiokamp, kula, herrar Marcus Nilsson
01.10: Tiokamp, höjdhopp, herrar Marcus Nilsson
02.10: Stafett 4x400 m, försök, damer
02.40: Stafett 4x400 m, försök, herrar
03.00: Tresteg, final, herrar
03.10: 800 m, final herrar eventuellt Andreas Kramer
03.25: 5 000 m final, damer eventuellt Sara Lahti
03.35: Spjut, final, herrar
04.30: Stafett 4x100 m, final, damer
04.50: Stafett 4x100 m, final, herrar

24 juli och natt mot 25 juli

15.15: Gång 35 km, final, herrar Perseus Karlström
18.35: Tiokamp, 110 m häck, herrar
19.30: Tiokamp, diskus, grupp A, herrar
20.40: Tiokamp, diskus, grupp B, herrar
21.15: Tiokamp, stavhopp, grupp A, herrar
22.15: Tiokamp, stavhopp, grupp B, herrar
02.05: 100 m häck, semifinal, damer
02.05: Tiokamp, spjut, grupp A, damer
02.25: Stavhopp, final, herrar eventuellt Armand Duplantis
02.50: Längdhopp, final, damer eventuellt Khaddi Sagnia
03.05: 5 000 m, final, herrar
03.10: Tiokamp, spjut, grupp B, herrar
03.30: 800 m, final, damer
04.00: 100 m häck, final, damer
04.20: Tiokamp, 1 500 m, herrar
04.35: Stafett 4x400 m, final, damer
04.50: Stafett 4x400 m, final, herrar


Så ser du mästerskapet i Sverige

(opens in new tab)

Det är SVT som har rättigheterna till VM i Friidrott 2022 och sändningarna går därför att se gratis på SVT Play (opens in new tab)

Om du befinner dig utanför EU och vill se på Friidrotts-VM som hemma så kan du kringgå geoblockeringarna genom att teckna dig för en VPN-tjänst (opens in new tab).

Så ser du mästerskapet även om du befinner dig utomlands

SVT har enbart rättigheter att sända sina sportsändningar inom EU, vilket betyder att om du befinner dig någon annanstans i världen så fungerar inte sändningarna. 

Som tur är så finns det en smidig lösning runt det genom att använda en VPN, eller ett virtuellt privat nätverk. Det är en svart mjukvarulösning som låter dig positionera om din enhet till en plats du själv väljer, vilket låter dig resa i världen och ändå ta del en stream från galan. VPN-tjänster är helt lagliga, väldigt prisvärda och enkla att använda. 

(opens in new tab)

ExpressVPN - Världens bästa VPN (opens in new tab)
Vi har testat samtliga stora VPN-tjänster och anser att ExpressVPN är den bästa som finns på marknaden. Det tack vare dess snabbhet, enkelhet att använda och starka säkerhetsfunktioner. 

Om du tecknar en årsplan så får du just nu tre månader extra helt gratis (opens in new tab). Skulle du inte vara nöjd med tjänsten eller inte vilja ha den så kan du under de första 30 dagarna säga upp ditt abonnemang och få dina pengar tillbaka utan problem.

- Testa ExpressVPN 100% riskfritt i 30 dagar (opens in new tab)