Netflix' expansion till gaming kommer att dra igång med mobil

netflix spatial audio
(Foto: Shutterstock.com)

Efter förra veckans rapport om att Netflix lägger till spel i sin katalog, har streamingjätten nu bekräftat sin övergång till spel i sin resultatrapport för andra kvartalet 2021 och erbjuder några detaljer om vad vi kan förvänta oss i processen.

Med hänvisning till tidigare ansträngningar inom interaktivt innehåll, till exempel Black Mirror Bandersnatch och dess retroinspirerade Stranger Things-spel, säger Netflix att det nu befinner sig i "de tidiga stadierna av att ytterligare expandera till gaming" och säger: "Vi ser spel som ytterligare en ny innehållskategori för oss som liknar vår expansion till originalfilmer, animering och oskriptad TV."

Enligt Netflix kommer abonnenterna att få tillgång till deras gamingutbud "utan extra kostnad liknande filmer och serier."

När det gäller varför Netflix är angelägna om att hoppa in i gaming, förklarade brevet till aktieägarna helt enkelt att "eftersom vi är nästan ett decennium in i processen att driva på originalprogrammering, tycker vi att det är dags att vi lär oss mer om hur våra medlemmar värdesätter spel."

Hur Netflix kan revolutionera mobil gaming

Som avslöjades i en tillhörande video för andra kvartalet 2021, förklarade Netflix COO och CPO Greg Peters att företaget "främst kommer att fokusera på spel för mobila enheter" och att det "kommer att bli en flerårig process som kommer att vara relativt liten från start."

Peters säger att Netflix planerar att fokusera på sina ursprungliga IP-adresser för att skilja sig från vad alla andra erbjuder,

"Vi är i färd med att skapa dessa fantastiska världar och fantastiska berättelser och otroliga karaktärer, och vi vet att fansen av dessa berättelser vill gå djupare", säger Peters.

En sak som spelare inte kommer att behöva oroa sig för är annonser, med Peters som förklarar att "vi känner också att vår prenumerationsmodell ger vissa möjligheter att fokusera på en uppsättning spelupplevelser som för närvarande underskattas av de dominerande intäktsmodellerna inom gaming.

Han fortsatte: "Vi behöver inte tänka på annonser, vi behöver inte tänka på köp i spelet eller annan intäktsgenerering, vi behöver inte tänka på köp per titel - vi kan verkligen göra det vi har gjort på film- och seriesidan, som egentligen bara är att fokusera på att leverera de mest underhållande spelupplevelserna vi kan."

"Vi har upptäckt att många spelutvecklare verkligen gillar det konceptet och att fokus och tanken på att kunna lägga all sin kreativa energi i ett fantastiskt spel utan att behöva oroa sig för de andra överväganden som de vanligtvis har haft.

Netflix-gaming på lång sikt

När det gäller sina långsiktiga planer var Peters tydliga med att förklara att mobil bara är en utgångspunkt när det gäller gaming, och att de i slutändan ser att alla enheter som Netflix finns tillgängligt på kommer att bjuda på någon form av spelupplevelse."

Baserat på dessa ord kan vi anta att Netflix har planer på att introducera spel till konsoler och till och med smarta TV-apparater i framtiden beroende på vad abonnenterna drar sig mot - något som antyddes i följande uttalande. "Vi kommer att prova en massa olika spel genom en mängd olika mekanismer för att se vad som verkligen fungerar för våra medlemmar."

Hittills gillar vi vad vi fått höra om Netflix gamingplaner, speciellt när det gäller att skippa pay-to-win-mekanismerna som mer eller mindre har förstört den en gång lovande mobila gamingscenen.

Stephen Lambrechts
Senior Journalist, Phones and Entertainment

Stephen primarily covers phones and entertainment for TechRadar's Australian team, and has written professionally across the categories of tech, film, television and gaming in both print and online for over a decade. He's obsessed with smartphones, televisions, consoles and gaming PCs, and has a deep-seated desire to consume all forms of media at the highest quality possible. 

He's also likely to talk a person’s ear off at the mere mention of Android, cats, retro sneaker releases, travelling and physical media, such as vinyl and boutique Blu-ray releases. Right now, he's most excited about QD-OLED technology, The Batman and Hellblade 2: Senua's Saga.