Netflix förvärvar sin tredje spelstudio – den andra denna månad

Netflix förvärvar sin tredje spelstudio
(Foto: Netflix)

Netflix har spenderbyxorna på för spelinnehåll just nu. Streamingplattformen, som hoppas på att spel kommer att dem en möjlighet att tjäna pengar på nya sätt, har precis förvärvat en till oberoende spelstudio: Boss Fight Entertainment, en Texas-baserad spelsstudio känd för att göra mobilspel.

Detta är det tredje spelföretaget Netflix har förvärvat hittills och det andra den här månaden. Tidigare denna månad tog de över Next Games och i september förra året förvärvade de Night School Studio. Spel verkar vara nytt huvudfokus för streamingplattformen. De har börjat bygga upp ett spelbibliotek, utan annonser och inga köp i appar, som en del av deras Netflix-medlemskap.

Netflix utökar sin spelkatalog

När Netflix tillkännagav förvärvet av Boss Fight Entertainment sade Amir Rahimi, som är VP för spelstudion hos Netflix: "Sedan vi lanserade mobilspel för våra medlemmar runt om i världen för bara fyra månader sedan har vi utökat vår spelkatalog bit för bit allt eftersom vi bygger ut vårt interna kreativa utvecklingsteam. Idag är vi glada över att kunna meddela att Boss Fight Entertainment går med i Netflix."

Boss Fight Entertainment grundades 2013 och har skapat många hitspel över flera genrer för mobiler och surfplattor, inklusive Dungeon Boss som är tillgängligt för både iOS- och Android-enheter.

"Boss Fights uppdrag är att ge enkla, vackra och roliga spelupplevelser till våra spelare var de än vill spela", sade grundarna av Boss Fight Entertainment. "Netflix åtagande att erbjuda annonsfria spel som en del av medlemmarnas prenumerationer gör att spelutvecklare som oss kan fokusera på att skapa härliga spel utan att oroa sig för intäktsgenerering."

Det officiella uttalandet avslöjade inte exakt när Boss Fights spel kommer att släppas på Netflix' plattform. Det är också oklart om deras spel kommer att gå att köpas utan ett abonnemang på Netflix.

Hittills har Netflix släppt 16 spel, som alla är tillgängliga i deras app för iOS och Android. Att utöka sitt bibliotek med fler populära spelfranchiser verkar vara Netflix' strategi. Deras nya gamingpartner placerar dem inte bara på mobiler, utan potentiellt även i de mixed reality-världar som blir allt mer populära.

Amanda Westberg
Chefsredaktör TechRadar Norden

Amanda Westberg har varit en del av TechRadar-projektet sedan starten 2018 och sitter nu på rollen som chefsredaktör för TechRadar i Norden. Under sin tid på hemsidan har hon hunnit skriva tusentals artiklar och håller noggrann koll på teknikvärlden och dess trender. Som en gamer och träningsentusiast har hon en förkärlek för allt gaming- och fitnessrelaterat, där bland annat smartklockor är en favoritkategori att skriva om.

Bidrag från