Skip to main content

Vinter-OL i Beijing 2022: datoer, sendeplan, sportsgrene – sådan ser du vinter-OL, ​​uanset hvor du er

Vinter-OL i Beijing 2022
(Foto: Getty Images / China New Service)

Danmark har ikke formået at leve op til forventningerne ved dette OL. Jovist, der er blevet ydet nogle fornemme og overraskende præstationer, men medaljerne er udeblevet, og nu er det kun i skøjteløb, vi kan gøre os forhåbninger.

Der venter dog spændende finaler i weekenden, inden legene rundes af på søndag. Der er bl.a. ishockey-finaler curling og bobslæde.

Læs videre her for at se, hvordan du får weekendens begivenheder med...

Sådan ser du Vinter-OL i Beijing 2022

Dato: Onsdag den 2. februar – søndag den 20. februar

Værtsland: Beijing, Kina

Hovedkanaler for OL i Danmark: DR og TV2

Se OL på nettet: discoveryplus.dk

Se overalt i verden: Prøv ExpressVPN 100 % risikofrit

Det er primært inden for tre vinterdiscipliner, Danmark kan gøre sig håb om muligvis at tage medaljer: ishockey, curling og speedskating.

Har du en gren eller to du har et ekstra godt øje til, eller ønsker du at få et komplet overblik over hele programmet, så vil du kunne tjekke sendeplanen i teksten herunder. Da Beijing tidsmæssigt er syv foran Danmark, er der mange konkurrencer, der afgøres mellem nattetid og eftermiddag herhjemme, så det kan være værd at tage et ekstra kig på, hvornår dine yndlingsdiscipliner afvikles. 

Læs videre for mere information om datoer, tidsplan, afdelinger og hvordan du ser vinter-OL 2022, uanset hvor du er i verden.


Sådan ser du de danske OL-udsendelser, selvom du befinder dig i udlandet

De Olympiske Lege har utvivlsomt en global appel, og der er gode muligheder for at se legene, uanset hvor i verden man befinder sig. Der er dog ingen garanti for, at du finder et tv med den rigtige kanal, hvis du er ude at rejse. Hvis adgangen til OL på danske streamingflader svigter, er en VPN-tjeneste den bedste løsning. Ved at bruge en VPN-tjeneste kan du omgå geoblokeringer, der forhindrer dig i at se vinter-OL, og dermed fange udsendelserne på DR, TV2 eller Discovery, uanset hvor du befinder dig i verden.

Udover at få adgang til streamingindhold, kan VPN-tjenester også hjælpe dig med at forblive sikker og anonym online ved at kryptere den forbindelse, du bruger. Det er meget nemt at bruge en VPN, den er fuldstændig lovlig og giver dig mulighed for at sænke skuldrene, velvidende at du er beskyttet mod brud på privatlivets fred. Hvis du vil lave lidt mere research, kan du tage et kig på vores liste over de bedste VPN-tjenester på markedet lige nu.

ExpressVPN er verdens bedste VPN

ExpressVPN er verdens bedste VPN
TechRadar har testet og over 200 af de bedste VPN-udbydere, og den bedste lige nu er ExpressVPN.  ExpressVPN fungerer med flere enheder samtidig og tilbyder super hurtige forbindelser på tværs af sine mange servere. ExpressVPN er kompatibel med masser af styresystemer, herunder iOS, Android, Amazon Fire Stick, PlayStation, Apple TV og lignende, og vi fandt tjenesten sikker,  hurtig og nem at bruge.

Hertil kommer ganske robuste sikkerhedsfunktioner, og dermed er ExpressVPN den bedste all-round VPN til streaming. Måske bedst af alt, tilbyder den en 30-dages pengene-tilbage-garanti plus 3 måneder GRATIS, når du tegner et abonnement på et år.

Når du har downloadet softwaren, skal du bare følge anvisningerne for at installere ExpressVPN og derefter vælge den placering, du vil flytte din IP-adresse til - det er virkelig så let.

Prøv ExpressVPN 100 % risikofrit i 30 dage

Sådan bruger du en VPN-tjeneste

For at bruge en VPN-tjeneste skal du følge disse tre enkle trin.

1. Download og installer VPN-softwaren: Vores testvinder er ExpressVPN

2. Opret forbindelse til en passende lokation/server: Åbn VPN-applikationen og vælg, hvilket land du vil oprette forbindelse til.

3. Gå til livetjenestens livestream: Vil du se de danske OL-udsendelser, så gå til DR, TV2 eller Discovery+.

Sådan ser du vinter-OL i Beijing 2022, hvis du er i Danmark

Discovery Networks har rettighederne til OL-udsendelserne frem til 2024 her i landet.

Discovery Networks har dog solgt TV-rettighederne til DR og TV2, men men Discovery+ må fortsat streame alt selv.

Her kan du se, DRs sendeplan for Vinter-OL.

Her kan du se, TV2s sendeplan for Vinter-OL.

Discoverys streamingtjeneste Discovery+ viser alle sportsgrene liv, og du skal abonnere på tjenesten.

Er du ikke i Danmark under OL i Beijing, kan du bruge en VPN-tjeneste og oprette forbindelse til en server i Danmark, så du kan få adgang til de danske OL-udsendelser.


Vinter-OL i Beijing 2022, sendeplan og sportsgrene

  • Åbningsceremoni - 4. februar
  • Alpint skiløb - 6.-19. februar
  • Skihop - 5.-14. februar
  • Bobslæde - 13.-20. februar
  • Curling - 2.-20. februar
  • Freestyle skiløb - 3.-19. februar
  • Ishockey - 3.-20. februar
  • Kunstskøjteløb - 4.-20. februar
  • Langrend - 5.-20. februar
  • Nordisk kombineret - 9.-17. februar
  • Kælk - 5.-10. februar
  • Kortbaneløb (skøjteløb) - 5.-16. februar
  • Skeleton - 10.-12. februar
  • Skiskydning - 5.-19. februar
  • Hurtigskøjteløb - 5.-19. februar
  • Snowboard - 5.-15. februar
  • Afslutningsceremoni - 20. februar

Dagsplaner

Torsdag den 3. februar
02: 05–04:00 Curling, mixdouble
05: 10–07:25 Ishockey, kvinder
07:05–09:00 Curling, mixdouble
09:40–11:55 Ishockey, kvinder
11:00–11:45 Freestyle, kvinder kvalifikation 1
12:45–13:30 Freestyle, mænds kvalifikation 1
13:05–15:00 Curling, mixdouble
14: 10–16:25 Ishockey, kvinder

Fredag den 4. februar
01: 35–03:30 Curling, mixed double
02: 55–07:55 Kunstskøjteløb, hold
05: 10–07:25 Ishockey, kvinder
06: 35–08:30 Curling, mixdouble
13:00–15:00 Åbningsceremoni

Lørdag den 5. februar
02: 05–04:00 Curling, mixdouble
03: 45–05:50 Snowboard, slopestyle kvalifikation til kvinder
05: 10–07:25 Ishockey, kvinder
07:05–09:00 Curling, mixdouble
07: 20–08:30 Skihop, herrer indiv. normal bakkekvalifikation
08:45–09:45 Langrend, skiathlon for kvinder
09:30–11:10 Skøjteløb, kvinder, 3000 m
09:40–11:55 Ishockey, kvinder
10:00–11:30 Skiskydning, blandet stafet
11:00–11:30 Freestyle, herrekvalifikation 2
11:45–13:20 Skihop, kvinder indiv. normal bakkefinale
12:00–14:50 Kortbaneløb (skøjter), kvinder og mænd
12:10–15:00 Kælk, herre heat 1 og 2
12:30–14:10 Freestyle, herrefinale
13:05–15:00 Curling, mixdouble
14: 10–16:25 Ishockey, kvinder

Søndag den 6. februar
02:05–04:00 Curling, blandet
02:30–05:40 Kunstskøjteløb, hold
02: 30-04:00 Snowboard, kvinde slopestyle finale
04:00–06:30 Alpint skiløb, herrer, styrtløb
05:30–07:35 Snowboard, mænd slopestyle kvalifikation
07:05–09:00 Curling, mixed double
08:00–09:45 Langrend, mænds skiathlon
09:30–11:30 Skøjteløb, mænd 5000 m
09:40–11:55 Ishockey, kvinder
11:00–11:30 Freestyle, damekvalifikation 2
12:00–13:45 Skihop, herrer ind. normal bakkefinale
12:30–15:10 Kælk, herrer, heat 3 og 4
12:30–14:10 Freestyle, damefinale
13:05–15:00 Curling, mixdouble
14: 10–16:25 Ishockey, herrer

Mandag den 7. februar
02:05–04:00 Curling, mixdouble
02:15–05:40 Kunstskøjteløb, hold
02:30–04:45 Freestyle, kvinder big air kvalifikation
03:15–04:55 Alpine, kvinders storslalomløb 1
05:00–06:30 Snowboard, mænds slopestyle-finale
05: 10–07:25 Ishockey, kvinder
06:30–08:45 Freestyle, mænd big air kvalifikation
06:45–08:50 Alpine, kvinders storslalomløb 2
09:30–11:05 Skøjteløb, kvinder 1500 m
09:40–11:55 Ishockey, kvinder
10:00–11:50 Skiskydning, kvinder 15 km
12:30–14:25 Kortbaneløb (skøjter), kvinder og mænd
12:45–14:45 Skihop, blandet hold, normal hældning
12:50–15:40 Kælk, kvinder heat 1 og 2
13:05–15:00 Curling, mixeddouble semifinaler
14:10–16:25 Ishockey, kvinder

Tirsdag den 8. februar
02:15–06:30 Kunstskøjteløb, kort herreprogram
03:00–04:20 Freestyle, kvinder big air finale
03:40–05:30 Snowboard, damer og mænds parallel storslalom-kvalifikation
04:00–06:25 Alpine, herrer super-G
05:10–07:25 Ishockey, kvinder
07:05–09:00 Curling, mixed double bronzefinale
07:30–09:10 Snowboard, kvinder og mænd parallel storslalomfinale
09:00–10:35 Langrend, damer og herrer sprint freestyle kvalifikation
09:30–11:25 Skiskydning, mænd 20 km
09:40–11:55 Ishockey, kvinder
11:30–13:05 Skøjteløb, mænd 1500 m
11:30–13:30 Langrend, mænds og mænds sprint freestyle finale
12:50–15:30 Kælk, dame heat 3 og 4
13:05–15:15 Curling, mixed double finale
14:10–16:25 Ishockey, kvinder

Onsdag den 9. februar
02:30–04:00 Snowboard, halvpipe-kvalifikation for kvinder
03:15–04:50 Alpin, kvinders slalomløb 1
04:00–05:20 Freestyle, mænd big air finale
04:00–05:25 Snowboarding, snowboardcross-kvalifikationer for kvinder
05:30–07:10 Snowboard, mænd halfpipe kvalifikation
06:45–08:40 Alpin, kvinders slalomløb 2
07:30–09:10 Snowboard, kvinder snowboardcross finale
09:00–09:55 Kombineret, mænd individuel normal bakke
09:40–11:55 Ishockey, herrer
12:00–14:40 Kortbaneløb, kvinder og mænd
12:00–12:50 Kombineret, mænd individuelt 10 km
13:05–16:00 Curling, mine herrer
13:20–15:25 Kælk, dame- og herredouble
14:10–16:25 Ishockey, herrer

Torsdag den 10. februar
02:05–05:00 Curling, kvinder
02:30–06:40 Kunstskøjteløb, herre gratis program
02:30–04:55 Skeleton, herrer heat 1 og 2
02:30–04:00 Snowboard, semi-pipe-finale for kvinder
03:30–05:45 Alpin, mænd kombineret ned ad bakke
04:15–05:40 Snowboard, mænd snowboardcross kvalifikation
05:10–07:25 Ishockey, herrer
07:00–08:40 Snowboarding, mænds snowboardcross-finale
07:05–10:00 Curling, mine herrer
07:15–09:10 Alpin, kombineret slalom for mænd
08:00–09:40 Langrend, kvinder 10 km klassisk
09:40–11:55 Ishockey, herrer
12:00–13:30 Freestyle, blandet holdspring
13:00–14:30 Skøjteløb, kvinder 5000 m
13:05–16:00 Curling, kvinder
14:10–16:25 Ishockey, herrer
14:30–15:50 Kælk, holdstafet

Fredag den 11. februar
02:05–05:00 Curling, mine herrer
02:30–04:55 Skeleton, kvinder heat 1 og 2
02:30–04:00 Snowboard, mænds semi-pipefinale
04:00–06:20 Alpine, kvinder super-G
05:10–07:25 Ishockey, herrer
05:10–18:25 Ishockey, kvinder kvartfinaler
07:05–10:00 Curling, kvinder
08:00–09:45 Langrend, mænd 15 km klassisk
09:00–11:10 Skøjteløb, mænd 10000 m
09:40–11:55 Ishockey, herrer
10:00–11:20 Skiskydning, kvinder 7,5 km sprint
12:00–14:00 Kortbaneløb, kvinder og mænd
12:00–13:10 Skihop, herrer ind. stor bakkekvalifikation
13:05–16:00 Curling, mine herrer
13:20–15:50 Skeleton, mænd heat 3 og 4
14:10–16:25 Ishockey, herregruppespil
14:10–16:25 Ishockey, kvinder kvartfinaler

Lørdag den 12. februar
02:05–05:00 Curling, kvinder
03:00–04:15 Snowboard, mixed hold, snowboardcross
05:10–07:25 Ishockey, herrer
05: 10–07:25 Ishockey, kvinder kvartfinaler
07:05–10:00 Curling, mine herrer
08:30–10:00 Langrend, kvinder 4x 5 km stafet
09:00–10:45 Skøjteløb, kvinder og mænd
09:40–11:55 Ishockey, herrer
09:40–11:55 Ishockey, kvinder kvartfinaler
10:00–11:25 Biathlon, mænd 10 km sprint
12:00–15:40 Kunstskøjteløb, isdans rytmisk dans
12:00–13:45 Skihop, herrer ind. store bakke finale
13:05–16:00 Curling, kvinder
13:20–15:50 Skeleton, kvinder heat 3 og 4
14:10–16:25 Ishockey, herrer

Søndag den 13. februar
02:05–05:00 Curling, mine herrer
02:30–04:45 Bob, kvinder monobob heat 1 og 2
03:00–05:00 Freestyle, slopestyle-kvalifikation for kvinder
03:15–05:15 Alpine, mænds storslalomløb 1
05:10–07:25 Ishockey, herrer
06:45–09: 00 Alpine, mænds storslalomløb 2
07:05–10:00 Curling, kvinder
08:00–09:55 Langrend, mænd 4x 10 km stafet
09:40–11:55 Ishockey, herrer
10:00–10:50 Skiskydning, kvinder 10 km jagtstart
11:45–12:35 Biathlon, mænd 12,5 km jagtstart
12:00–13:15 Freestyle, damespring kvalifikation
12:00–13:40 Kortbaneløb (skøjter), kvinder og mænd
13:05–16:00 Curling, mine herrer
14:00–15:55 Skøjteløb, kvinder og mænd
14:10–16:25 Ishockey, herrer

Mandag den 14. februar
02:05–05:00 Curling, kvinder
02:15–05:50 Kunstskøjteløb, isdans fridans
02:30–04:45 Snowboard, kvinder big air kvalifikation
02:30-05:00 Bob, kvinder monobob heat 3 og 4
02:30–04:00 Freestyle, kvinde slopestyle finale
05:10–07:25 Ishockey, kvinders semifinaler
05:30–07:35 Freestyle, mænd slopestyle kvalifikation
06:30–08:45 Snowboard, mænd big air kvalifikation
07:05–10:00 Curling, mine herrer
12:00–14:00 Skihop, mænd laver stor bakke
12:00–13:30 Freestyle, kvinder spring finale
13:05–16:00 Curling, kvinder
13:05–15:45 Bob, herrer to heat 1 og 2
14:10–16:25 Ishockey, kvinders semifinaler

Tirsdag den 15. februar
02:05–05:00 Curling, mine herrer
02:30–03:50 Snowboard, kvinder big air finale
02:30–04:05 Freestyle, mænds slopestyle finale
04:00–06:10 Alpint skiløb, damer ned ad bakke
05:10–07:25 Ishockey, mænds slutspil
06:00–07:20 Snowboard, mænd big air finale
07:05–10:00 Curling, kvinder
07:30–10:15 Skøjteløb, kvinder og mænd holdtempofinaler
09:00–09:55 Kombineret, herrer stor bakke
09:40–11:55 Ishockey, slutspil for mænd
10:00–11:30 Biathlon, mænd 4x 7,5 km stafet
11:00–15:25 Kunstskøjteløb, kvinder kort program
12:00–12: 50 Kombineret, mænd 10 km
12:00–13:15 Freestyle, mænd spring kvalifikation
13:05–16:00 Curling, mine herrer
13:15–15:45 Bob, mænd to heats 3 og 4
14:10–16:25 Ishockey, herre slutspil

Onsdag den 16. februar
02:05–05:00 Curling, kvinder
03:15–05:10 Alpin, mænds slalomløb 1
05:10–07:25 Ishockey, mænd kvartfinaler
06:45–08:50 Alpin, slalomløb 2 for mænd
07:00–09:15 Ishockey, kvartfinaler for mænd
07:05–10:00 Curling, mine herrer
08:45–10:15 Skiskydning, kvinder 4x 6 km stafet
09:40–11:55 Ishockey, mænds kvartfinaler
10:00–11:30 Langrend, kvinder og mænds holdsprint klassisk kvalifikation
12:00–13:20 Langrend, kvinder og mænds holdsprint klassisk finale
12:00–13:30 Freestyle, mænd spring finale
12:30–14:45 Ishockey, kvinders bronzefinale
12:30–14:45 Kortbaneløb (skøjter), kvinder og mænd
13:05–16:00 Curling, kvinder
14:30–16:45 Ishockey, mænds kvartfinaler

Torsdag den 17. februar
02:05–05:00 Curling, mine herrer
02:30–04:10 Freestyle, halvpipe kvalifikation for kvinder
03:30–05:00 Alpint skiløb, kvinder kombineret styrtløb
04:30–05:15 Freestyle, skicross-kvalifikation for kvinder
05:10–07:55 Ishockey, damefinale
05:30–07:10 Freestyle, mænds halfpipe-kvalifikation
07:00–08:30 Alpin, kombineret slalom for kvinder
07:00–08:35 Freestyle, skicrossfinale for kvinder
07:05–10:00 Curling, kvinder
09:00–09:40 Kombineret laver mænd stor bakke
09:30–11:00 Skøjteløb, kvinder 1000 m
11:00–15:10 Kunstskøjteløb, kvinder gratis program
12:00–13:10 Kombineret, herrehold 4x 5 km
13:05–16:00 Curling, mænds semifinaler

 Fredag den 18. februar
02:30–04:00 Freestyle, damer semi-pipe finale
04:45–05:30 Freestyle, herre skicross kvalifikation
05:10–07:25 Ishockey, mænds semifinaler
07:00–08:35 Skicross, herrefinale
07:05–10:00 Curling, mænds bronzefinale
09:30–10:55 Skøjteløb, mænd 1000 m
10:00–10: 55 Skiskydning, mænd 15 km fællesstart
11:30–14:45 Kunstskøjteløb, par kort program
13:00–15:15 Bob, kvinder to heat 1 og 2
13: 05–16:00 Curling, kvinder semifinaler
14:10–16:25 Ishockey, mænds semifinaler

Lørdag den 19. februar
02:30–05:05 Bob, mænd fire heat 1 og 2
02:30–04:00 Freestyle, mænds semi-pipefinale
04:00–06:10 Alpine, hold
07:00–09:55 Langrend, mænd 50 km fællesstart freestyle
07:05–10:15 Curling, herrefinaler
08:00–10:40 Skøjteløb, damer og herrer fællesstart
10:00–10: 55 Skiskydning, kvinder 12,5 km fællesstart
12:00–15:10 Kunstskøjteløb, par gratis program
13:00–15:30 Bob, to damer heats 3 og 4
13:05–16:00 Curling, kvinders bronzefinale
14:10–16:40 Ishockey, mænds bronzefinale

Søndag den 20. februar
02: 05–05:20 Curling, kvinder finale
02:30–05:25 Bob, mænd fire heat 3 og 4
05:00–07:30 Kunstskøjteløb, show
05:10–07:45 Ishockey, herrefinale
07: 30–09:40 Langrend, kvinder 30 km fællesstart freestyle
13:00–15:00 Afslutningsceremoni

Er der nye sportsgrene ved Vinter-OL 2022?

Der er ingen helt nye kategorier ved dette års vinter-OL, men der er syv nye discipliner at se frem til:

  • Big Air (Freestyle), kvinder og mænd
  • Monobob (Bob), kvinder
  • Aerials (Freestyle), mix
  • Skihop, mix
  • Snowboardcross (Freestyle), mix
  • Kortbaneløb (skøjteløb), mix

Hvor foregår Vinter-OL 2022?

Beijing var som bekendt vært for sommerlegene i 2008. Det er dog første gang, Kina er vært for vinterlegene, og dermed bliver Beijing også den første værtsby, der har været vært for både sommer- og vinter-OL.

Både åbnings- og afslutningsceremonien finder sted i den berømte "fuglerede", officielt Beijing Nationalstadion. Der er tre olympiske byer, der vil blive brugt under legene. Beijing, Yanqing og Zhangjiakou.

Hvornår starter Paralympics 2022?

De Paralympiske Lege 2022 afholdes umiddelbart efter, at vinter-OL er slut. Arrangementet er planlagt til at starte den 4. marts, vare i lidt over en uge og slutte den 13. marts.

Kommer der til at være tilskuere ved Vinter-OL 2022?

Kinesiske myndigheder har udtalt, at det ikke vil være muligt for offentligheden at købe billetter til de olympiske konkurrencer. Arrangørerne vil i stedet invitere udvalgte tilskuere, som kan følge begivenhederne fra tribuner og snedækkede arenaer.

Hvor mange der er inviteret, og hvor mange tilskuere der er tilladt, er ikke oplyst.