Skip to main content

Beste DAB-radio i 2020

Best DAB radio
De beste DAB-radioene samlet på ett sted.

Tiden går og nye teknologier og lydstandarder kommer og går, men radio er og blir en favoritt for mange. Den har riktignok blitt digital, men i praksis fungerer den omtrent likt som den alltid har gjort.

DAB-radioen har vært et betent tema i Norge i mange år, og man kan mene mye om hvorvidt det i det hele tatt var nødvendig å innføre digital radio, om lydkvaliteten har blitt bedre eller verre, og om kanalutvalget er godt nok.

Men når den først er her, så kan vi i hvert fall konstatere at det forsatt er like enkelt å bare trykke på én eneste knapp for å få underholdning til praktiske gjøremål og kaffepausen i sola.

Det er også greit å husk på at en DAB-radio er en perfekt gave til den som har alt, og ikke minst den som ikke bryr seg om avanserte strømmeløsninger og podcast-lytting. En radio kan alle bruke, uansett teknisk ferdighetsnivå.

Men det er ikke bare lett å vite hvilken modell man skal gå for, og derfor har vi samlet denne listen over de beste radioene på markedet. Her finner du modeller fra britiske kvalitetsprodusenter som Pure og Revo, sammen med norske Jensen og HiFi-klubbens eget merke Argon.

Enten du er ute etter en god radio til kjøkkenet, en klokkeradio til nattbordet eller noe bærbart du kan ta med på tur, finner du altså gode alternativer her.

Pure Evoke C-F6

Pure Evoke C-F6

Et perfekt alt-i-ett-system til hjemmet

Radio: DAB, DAB+, FM | Skjerm: 2,8 tommer TFT fargeskjerm | Lading/strøm: AC-adapter | Mål: 380 x 145 x 223 mm (B x H x D) | Utgangseffekt: 20 W stereo | Tilkoblinger: Bluetooth, Spotify Connect, 3,5 mm AUX | CD-spiller: Ja

Mange avspillingsmuligheter
Spotify Connect-støtte
Ikke Chromecast-støtte
Irriterende tidsavbrudd fra app

Pure Evoke C-F6 kombinerer moderne tilkoblingsmuligheter med en god gammeldags CD-spiller, og den er blant de beste alt-i-et-systemene du kan kjøpe akkurat nå.

Den er lett å komme i gang med og en glede å lytte til, og du får alt du kan forvente å finne av funksjoner i et slikt system. Med tre tommers stereohøyttalere og 20 W utgangseffekt, kan du også få skikkelig festvolum ut av den, uten at det går utover den rike og balanserte lydkvaliteten.

Les hele vår test av Pure Evoke C-F6

(Image credit: Truls Steinung)

Argon DAB2Batt

En ukomplisert DAB-radio som passer perfekt på kjøkkenbenken

Radio: DAB, DAB+, FM | Skjerm: 3-linjers OLED | Lading/strøm: AC-adapter | Mål: 20,5 x 13,2 x 11,3 cm (B x H x D) | Tilkoblinger: 3,5 mm aux inn / aux ut | CD-spiller: nei

God lyd
Alarm med snooze-knapp
Enkel i bruk
Ikke Bluetooth
Ikke stereo
Utydelig merking av knappene

Argon er HiFi-klubbens eget merke, og DAB2Batt er en av flere modeller de tilbyr, men den eneste som er utstyrt med batteri.

Dette er en ukomplisert DAB-radio som fungerer akkurat som du forventer, og de eneste ekstra finessene den har er alarm (med snooze-knapp på toppen) og 3,5 mm-kontakt for tilkobling av eksterne kilder. Som de fleste DAB-radioer er den også utstyrt med FM, så du kan lytte til nærradiokanaler som fortsatt sender på gamlemåten.

Den er kanskje ingen vinner på design, men hvis du velger varianten i valnøtt så får du en radio som har et visst retropreg som mange vil sette pris på.

Lydkvaliteten er også, tross fraværet av stereo, mer enn god nok til at den vil gjøre nytte for seg på et kjøkken eller på nattbordet. 

Les hele vår test av Argon DAB2batt

(Image credit: Truls Steinung)

Jensen Buddy DAB Stereo

En DAB-radio som passer godt som stuemøbel

Radio: DAB+, FM | Skjerm: LED | Lading/strøm: strømkabel | Mål: 31,5 cm x 12,8 cm x 15,9 cm (B x H x D) | Utgangseffekt: 50 W stereo | Tilkoblinger: Bluetooth, 3,5 mm aux inn, hodetelefonutgang | Batteri: nei

Stilfull design
Grei kvalitetsfølelse
Bluetooth
Lyden kunne vært enda bedre
Noen plastdetaljer trekker ned

Er du på jakt etter en DAB-radio som vil ta seg godt ut i stua, så kan Jensen Buddy DAB Stereo være det rette valget. Her får du et stilig design i treverk med stofftrekk over høyttalerne, og med noen få unntak føles materialene veldig solide og godt bygget.

Den fungerer også like godt som Bluetooth-høyttaler, og du får med en praktisk fjernkontroll som gir tilgang til de viktigste funksjonene på avstand.

Er du kresen på lydkvalitet er den kanskje ikke det beste alternativet, men mange vil oppleve den gode taletydeligheten og det helhetlige lydbildet som mer enn bra nok.

Lese hele vår test av Jensen Buddy DAB Stereo

Revo SuperSignal

Revo SuperSignal

Denne passer perfekt på nattbordet

Radio: DAB, DAB+, FM | Skjerm: 93 x 47 mm OLED | Lading/strøm: AC-adapter | Mål: 135 x 140 x 207 mm (B x H x D) | Utgangseffekt: 10 W mono | Tilkoblinger: Bluetooth, 3,5 mm AUX IN | Batteri: 5 timer | Vekt: 2,16 kg

Fantastisk lydkvalitet
Stor OLED-skjerm
Kun monolyd
Ikke USB-inngang

Byggekvaliteten til Revo SuperSignal er helt fantastisk og det samme er lyden, men det er likevel måten Revo har satt brukervennlighet foran alt annet vi liker aller best. Berørings-snooze-funksjonen, volumhjulet og Bluetooth-muligheten er alle veldig nyttige, og vi setter også enorm pris på OLED-skjermen som sikrer at soverommet forblir mørkt. I tillegg har skjermen fått en veldig stilig typografi.

Det viktigste er likevel lyden, og kvaliteten er på topp med presisjon, varme og kraft. Når det er sagt så er det litt synd at du kun får monolyd, men det er kanskje likevel nok til nattbordsbruk.

Lese hele vår test av Revo SuperSignal

Pure Siesta Charge

En DAB-radio med innebygget trådløs lader

Radio: DAB, DAB+, FM | Skjerm: LCD-skjerm med auto-dimming | Lading/strøm: AC-adapter | Mål: 145 x 155 x 80 mm (B x D x H) | Tilkoblinger: Bluetooth, 3,5 mm aux inn | Batteri: Nei | Vekt: 825 g

Flott design
Trådløs lading med QI-standarden
God lyd
Lite bass
Trådløs lading er ikke nyttig for alle

Pure Siesta Charge er i utgangspunktet en ganske konvensjonell klokkeradio med DAB og Bluetooth, men som navnet gir et hint om så har den en triks i ermet – på oversiden har den nemlig en trådløs lader til mobiltelefonen din. Har du en telefon som støtter Qi-lading (Apple- og Samsung-telefoner av nyere dato i tillegg til mange andre), så får du altså en praktisk lader på nattbordet. 

Ellers er Siesta Charge utstyrt med en USB-port på baksiden til kablet lading, 40 forhåndsinnstillinger for DAB- og FM-kanaler og et lyssterk display som dimmes automatisk. 

Ikke minst leverer den også helt grei lyd størrelsen tatt i betraktning, og den gjør jobben så lenge du ikke har fort store forventningen til bassgjengivelsen.

Pure Siesta Charge er et glimrende alternativ hvis du er ute etter en klokkeradio og samtidig kan dra nytte av muligheten til å lade telefonen trådløst.

Les hele vår test av Pure Siesta Charge

Tivoli Audio PAL+ BT

Tivoli Audio PAL+ BT

En DAB-radio du kan ta med deg i alt slags vær

Radio: DAB, DAB+, FM, AM | Skjerm: 70 x 30 mm LCD-skjerm | Lading/strøm: AC-adapter | Mål: 157 x 92 x 93 mm (B x H x D) | Tilkoblinger: Bluetooth, 3,5 mm aux inn | Batteri: 16 timer | Vekt: 875 g

Lang batteritid
Sprutsikker
Lite verdi for pengene
Knotete kontroller

Få digitale radioer har innebygde batterier og sprutsikkert og portabelt design, så PAL+ BT stiller i en egen klasse sånn sett. De 16 timene med batteritid er en stor fordel, og det gjør den til et godt (men dyrt) alternativ til en Bluetooth-høyttaler du kan ta med deg ut i hagen eller i en park.

Tilkoblingene for hodetelefoner og aux inn kommer godt med, mens lydkvaliteten er helt grei. Samtidig er ikke Bluetooth akkurat en dyr teknologi og PAL+ BT leverer ikke god nok lyd til å forsvare den stive prisen. Den uvanlig store fjernkontrollen er også helt nødvendig å bruke, fordi kontrollhjulet på toppen ikke byr på en spesielt god måte å kontrollere kjernefunksjonene på.

Til slutt og sist er dette en kompakt DAB-radio som kan tas med rundt i huset (og hvor som helst ellers), og det er den gode batteritiden, muligheten for Bluetooth, og den basstunge lyden som gjør at den i hvert fall nærmer seg å forsvare prisen. Den passer også perfekt til bruk på badet.

Les hele vår test av Tivoli Audio PAL+ BT