Skip to main content

Kvalifisering, VM i Qatar 2022: Slik tar Norge seg til fotball-VM

Norge har igjen Latvia og Nederland i november

Fotball-VM i Qatar 2020 landskamper Norge
(Image: © Pixabay)

Det ble plutselig hett om ørene til Ståle Solbakken da det ble klart at landslagssamlingen som skulle møte Latvia og Montenegro ble 10 mann færre. Et sensasjonelt antall skadde førte til spisskrise for det norske landslaget, som plutselig manglet både Erling Braut Haaland, Alexander Sørloth og Joshua King.

I november spilles fjerde runde i UEFA-gruppespillet, som vil gi oss fasiten på hvilke land fra Europa som får lov til å bli med i det kontroversielle Quatar-sluttspillet i 2022, der det skal avgjøres hvem som blir verdensmestere i fotball. Etter tre runder med kvalikkamper ligger Norge to poeng bak Nederland, mens Tyrkia har bitt seg fast og følger hakk i hæl. Ingen har dermed klart å dra fra resten, og dermed er det åpent hvem som vinner gruppe G.

Ødegaard fortsatte med det enorme arbeidstempoet forrige runde, og vi ser bedre ut enn noen gang bakover. Stefan Strandberg viste virkelig hvem som var sjef på Ullevaal stadion med et duellspill utenom det vanlige, og en lederevne landslaget verdig. Manglene på midtbanen og fremover, mest av alt på spissplass, viste seg å bli mindre problematiske enn antatt. Både Kristian Thorstvedt og Moi herjet med motstanderne, på tross av et noe slitent mannskap (særlig mot Montenegro.)

Forrige runde manglet vi Matthias Normann, Kristoffer Ajer, Erling Braut Haaland og Alexander Sørloth, i tillegg til Jonas Svensson, Sander Berge, André Hansen, Joshua King og Fredrik Midtsjø. Utrolig nok hadde samtlige pådratt seg skader – hvilket er et historisk høyt antall forfall for Norge i VM-sammenheng.

FIFA 21

Erling Braut Haaland var såkalt ambassadør for «FIFA 21», og figurerte i en rekke reklamekampanjer. (Image credit: EA)

Et stjernespekket Norge i veien til VM

Forventningene til VM-kvalifiseringen skøyt fart etter at det før jul i fjor ble klart at Ståle Solbakken skulle bli landslagstrener i kjølvannet av en trå EM-kvalifisering. Mindre forestillinger om storspill ble det ikke etter at Martin Ødegaard i midten av ble presentert som ny kaptein, midt i en særdeles god periode på midtbanen for Arsenal.

Den største stjernen på banen i kvalikkampene vil likevel utvilsomt være Erling Braut Haaland – uansett motstander. Måltjuven som til daglig jobber som spydspiss i Borussia Dortmund regnes for tiden som en av verdens aller beste spillere, og har måttet tåle sammenligninger med storheter som Cristiano Ronaldo og Lionel Messi i forkant av det alle regnet med ville komme til å bli en rekordovergang til en av storklubbene i løpet av sommeren. Den påståtte utkjøpsklausulen satt av Borossia Dortmund har blitt anslått til å være på over 750 millioner kroner, mens totalprisen skal være nærmere to milliarder.

Strømmes på TV2

Det er TV2 som har rettighetene til å vise kvalifiseringskampene frem mot sluttspillet i Qatar i 2022, og heldigvis trenger man ikke et sports-spesifikt abonnement, det holder å ha tilgang til hovedkanalen. Hvis du ikke har tilgang til TV2 fra før av kan du gå inn på hjemmesiden til TV2 Play og velge en kanalpakke som inneholder grunnkanalen.

Kampprogram og grupperesultater

  • 24. mars, 2021, 20:45: Gibraltar – Norge (TV2)
  • 27. mars, 2021, 18:00 Norge – Tyrkia (TV2)
  • 30. mars, 2021, 20:45  Montenegro – Norge (TV2)
  • 1. september, 2021, 20:45 Nederland – Norge (TV2)
  • 4. september, 2021, 18:00 Latvia – Norge (TV2)
  • 7. september, 2021, 20:45 Norge – Gibraltar (TV2)
  • 8. oktober, 2021, 20:45 Tyrkia – Norge (TV2)
  • 11. oktober, 2021, 20:45 Norge – Montenegro (TV2)
  • 13. november, 2021, 18:00 Norge – Latvia (TV2)
  • 16. november, 2021, 20:45 Nederland – Norge (TV2)  

GRUPPE G
KAMPERSEIREUAVGJORTTAPMÅL+MÅL-POENG
Nederland861129619
Norge852115617
Tyrkia8431191515
Montenegro8323111111
Latvia81258135
Gibraltar80083340